מדרסים ביומכניים
 
 

  מדרסים ביומכניים

ספורט אנד ספיין נבחרה על ידי Vasyli International החברה הגדולה ביותר לייצור מדרסים בחצי הגלובוס הדרומי להיות נציגתה בארץ.

לפני מספר שנים במהלך כנס ברומא, עדי נתקלה בתצוגה והדגמה של השימוש במדרסי וסילי מדיקל ע"י הפיזיותרפיסט האוסטרלי פרופ' ביל ויצ'נזינו.  עדי התלהבה הן מאיכות המדרס הבסיסי, והן ממגוון המדרסים הייחודיים,  והחלטנו שאנו נשמח כמטפלים שתהיה לנו האפשרות להציע אותם למטופלינו - מדרס איכותי באמת, ביומכני בגישתו (כלומר לא רק נותן "תמיכה", אלא משנה את תנועת הגלגול של כף הרגל) ולא פחות חשוב, במחיר מאד נוח!<xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

קצת רקע.... מדרסי וסילי מדיקל פותחו לראשונה בשנת 1979 ע"י פיליפ וסילי, פודיאטר אוסטרלי מסידני.  כבעליהם של המרכז הגדול ביותר בחצי הכדור הדרומי למדרסים ביומכניים (עם מידות גבס) מצא וסילי כי כ%80 מהמדרסים הם למעשה בעליי פלטפורמה ראשונית זהה, שעליה מולבשים שינויים קלים המתאימים אותה לרגל המטופל.  מכאן, הדרך להבנה כי ייצור המוני של הפלטפורמה הבסיסית תאפשר הורדת העלות הראשונית של המדרס, ועדיין בעזרת שימוש בחומרים איכותיים ואביזרים להתאמה שניונית של המדרס למטופל תישמר רמת התאמה אישית טובה,הייתה קצרה.

קשת המדרסים של וסילי מדיקל פותחו ע"י צוות חשיבה ומחקר שהורכבו מפודיאטרים בעלי שם כפיליפ וסילי האוסטרלי, הוורד דאננברג ודויד ארמסטרונג האמריקאים, הכירופוד האנגלי טרוור פריור  והפיזיותרפיסטים האוסטרליים ג'ני מקונול ופרופ' ביל ויצ'נזינו.

כך נולד המדרס הבסיסי של וסילי, שבבסיסו ייצוב העקב במנח נייטראלי של הקרסול, עם זווית ראשונית של 6 מעלות לתקון פרונציית יתר, הגבהה ראשונית לקשת הרוחבית המורידה את הלחץ ממסרקים 2-4  ותמיכה אורכית לשיפור יעילות הקרן הראשונה.  המדרס ניתן לשינוי והתאמה ע"י חימום האזור האחורי והתאמתו למבנה הרגל הספציפי והדבקת תוספות חיצוניות כמו טריזים לשינוי מנח העקב וקדמת כף הרגל.

המדרס הבסיסי ניתן להתאמה בשלוש דרגות דחיסות שונות על פי משקל גוף המטופל ורמת פעילותו.  ומגיע כמדרס שלם ו3/4 להתאמה על פי סוג ההנעלה (לא בכל נעל ניתן להכניס מדרס מלא).

מלבד המדרס הבסיסי, ניתן להתאים מדרסים לנעליי נוחות לגברים ונשים, כמו גם מדרסים ספציפיים לפתולוגיות שונות כדוגמת דורבן ודלקת של גיד אכילס.

פתרונות ייחודיים נוספים הם סידרת המדרסים ה"חתומים":

  • בריאן הוק פיתח מדרס יחודי לסופינטורים, אלו בעלי הקשת הגבוהה הלוקים ביכולת בלימת הזעזועים בזמן ה Loading. מטופלים אלו מגיבים פחות טוב למדרסים קשיחים ה"ממלאים" את הקשת ומקשיחים אותה עוד יותר ממה שהיא.
  • תומס מקפוייל, הביא לווסילי מדיקל את הרעיון של מדרס המבוסס על מחקרו שפורסם ב1995 בירחון JOSPT בשם ההווה והעתיד הערכה וטיפול בבעיות קרסול וכף הרגל. במאמר זהתארו את הרעיון של עקומת אורך מתח בבעיות של כף הרגל. השפעת התאוריה הינה הבסיס של התאמת המדרס אותו פיתח
  • הוורד דננברג פיתח מדרס הנותן פיתרון לאחת הבעיות המוזנחות ביותר בעולם המדרסים העכשווי והוא ליקוי בתפקוד של הקרן הראשונה (היינו הבוהן הגדולהמדרס זה משפר את צורת הצעד וגלגול כף הרגל ובכך מוריד משמעותית את העומס על המפרקים של הגפה התחתונה כולה.
  • הפודיאטר טרוור פריור הוא ההוגה של מדרס הפריור מדרס ייחודי לנעלים צרות, נעלי כדורגל ונעלי רכיבה.  
  • ג'ני מקונול פיתחה מדרס יוצא דופן באיכותו לנעלי נשים בעלות עקב גבוה!
  • אחרון ואולי החשוב ביותר הוא המדרס של דיויד ארמסטרונג לכף הרגל הסוכרתית.  למה החשוב ביותר?  אם עד עכשיו דברנו על איכות חיים עכשיו אנו מדברים על נכות ואף תמותה.  הסכנה הגדולה במחלת הסוכרת היא שעקב הפגיעה בכלי הדם הקטנים נפגעת התחושה מחד ויכולת הרפוי של הרקמות מאידך.  לכן חשופים החולים להיווצרות פצעים (כיבים) בכפות הרגליים.  כיבים אלו נוטים להזדהם ועקב אספקת הדם הלקויה ויכולת הרפוי הנמוכה אחוז הקטיעות של חלקי גפה בקרב חולים אלו גבוה במיוחד.  מדרסי וסילי נמצאו במחקרים קליניים בעלי יעילות הגבוהה ב50% בהורדת החיכוך בתוך הנעל ובהפחתה של 28% בהיווצרות כיבים.  מכאן הסיכון לקטיעות ונכות יורדת משמעותית בעזרת מדרסים אלו.

מוצר נוסף שלהערכתנו הולך לכבוש את רגליכם ורגלי מטופליכם הוא "סנדל- מדרס".  מדובר בסנדל שהמדרך שלו מבוסס על פלטפורמת המדרס הבסיסי של וסילי, בשילוב שחרור הקרן הראשונה בדומה למדרס החתום של דננברג.  התגובות של המודדים נעו בין "אפשר לקנות עכשיו?" לבין גם אני רוצה אחד..... אז תעמדו בתור!

אצל מי ניתן יהיה למצוא את המדרסים?

כרגע אצלנו, אך לאור התגובות, כנראה שבמהרה אצל פיזיותרפיסטים, פודיאטרים, כירופרקטיים אוסטאופטיים ואורטוטיסטים בכל הארץ. 

חשוב לנו להבהיר נקודה חשובה, ואולי הסיפור הבא יאיר אותה בצורה הטובה ביותר.  לפני כחודשיים ביקרתי בפרת' אוסטרליה.  בין השאר "ביליתי" יום אצל אחד הפודיאטרים הטובים בעיר.  במהלך אותו היום בדקנו מספר רב של מטופלים ולחלקם הגדול הותאמו מדרסים.  לבעלי כפות הרגליים המסובכות במיוחד הותאמו מדרסים על פי מידת גבס שמחירם בהתאם, אבל לחלקם הארי של המטופלים הותאמו מדרסי וסילי.  מדרסי וסילי מדיקל אינם מהווים תחליף לכל המדרסים בשוקעדיין, לכפות הרגליים הבעייתיות ביותד, נעדיף להתאים מדרס ע"פ מידות גבס.

מדרסי וסילי יכולים לתפקד כמדרס ראשון במטופלים שמבנה כף הרגל שלהם אינו חריג בצורה יוצאת דופן בשונותו בשל היותם מדרסים מצוינים הנותנים מענה הולם לרוב המטופלים.  בנוסף, בשל מחירם הנוח הם יכולים להיות מדרס משני לנעלי נוחות או נעליי עקב. קבוצה נוספת שתהנה מהמדרסים הם מטופלים בעלי ליקויי בציר הקרן הראשונה.  להם קיים פתרון שקודם לכן היה קשה למצוא.

ואחרון חביב, סנדל המדרס של וסילי מתאים לכל מי שצריך מדרס אך חם לו ורוצה ללכת עם נעל פתוחה.  כזו שתשמור על כף רגלו ותשמר את המנח התקין שלה.

למידע נוסף, ולרשימת הפיזיותרפיסטים המוסמכים, הכנסו לאתר הישראלי של מדרסי ואסילי 

 

 

 
 

בית זילברמינץ, שלם 3 רמת גן מיקוד 522155      טלפון: 03-6760402    פקס: 03-6760261